Başlangıç Tarihi
25 Kas 2017 Cmt - 09:30
Bitiş Tarihi
25 Kas 2017 Cmt - 19:00
BİLGİLENDİRMEEtkinliğe kayıt yaptırabilmek için öncelikle sisteme üye olmanız, ardından Üyelik Profili’nde yer alan Eğitim Bilgileri bölümüne Türkiye’de tamamlamış olduğunuz en az bir mezuniyet bilgisini girmiş olmanız gerekmektedir.

TÜRKİYE MEZUNLARI İSTANBUL’DA BULUŞUYOR

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Türkiye’de çeşitli üniversitelerde eğitim alarak ülkelerinde dönen mezunları “Türkiye Yeniden: Mezun Buluşması” programıyla İstanbul’da bir araya getiriyor. Programa dünyanın dört bir yanından binlerce mezun katılacak.

Son yıllarda bölgesinde önemli bir eğitim üssü haline gelen Türkiye, “Türkiye Bursları” programıyla dünyanın dört bir yanından öğrencilere yükseköğrenim alanında eğitim fırsatı sunarken, her yıl binlerce mezun veriyor. Türkiye’de çeşitli üniversitelerde lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde eğitim alarak ülkelerinde dönen mezunlar ise toplumlarının kalkınmasına katkı sağlıyor ve ülkemiz ile kendi ülkeleri arasında dostluk köprüleri kuruyor. Yükseköğrenim alanında bu yıl da dünyanın hemen her ülkesinden başvurular alan Türkiye, son eğitim döneminde ise 7 bin 500 öğrenciye başarılı bir şekilde mezun etti. Bu öğrencilerle birlikte Türkiye’nin gönül elçileri  “Türkiye Mezunları” 160 ülkeye yayılmış olarak 150 bine yakın üyesiyle büyük bir aileyi oluşturuyor.

MEZUNLARIMIZLA İSTİKRAR VE KALKINMAYA BİRLİKTE KATKI SAĞLAYACAĞIZ

Ülkelerine dönen mezunları her daim yalnız bırakmayan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), mezun buluşmaları programları düzenleyerek irtibatları kuvvetlendirirken, siyasi, kültürel, ekonomik ve ticari ilişkilere de katkılar sağlıyor. Bu kapsamda YTB tarafından 2017 yılında başlatılan Türkiye Mezunları programları çerçevesinde 50 ülkede buluşmalar gerçekleştirilerek bu buluşmaların geleneksel hale getirilmesi hedefleniyor. Bugüne kadar YTB tarafından 26 ülkede 36 buluşma gerçekleştirilmiş olup mezunlarımız ile yeniden irtibat kurulması, küresel barış, istikrar ve kalkınmaya birlikte katkı sağlanması noktasında çalışmalar yürütülüyor.

TÜRKİYE MEZUNLARI AİLESİ İSTANBUL’DA BULUŞUYOR

Dünyanın dört bir yanında gerçekleştirilen mezun buluşmalarının ardından Türkiye’nin 1992 yılında başlattığı burs programının 25. yıl dönümünde YTB,  Türkiye’de çeşitli üniversitelerde eğitim alarak ülkelerinde dönen mezunları İstanbul’da buluşturuyor. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığının himayelerinde 25 Kasım 2017 tarihinde İstanbul’da düzenlenecek olan “Türkiye Yeniden: Mezun Buluşması”yla dünyanın 160 ülkesinde bulunan yaklaşık 150 bin Türkiye Mezunu ile yeniden irtibat kurulacak.

ORTAK BİR GELECEĞİN TEMELLERİNİ ATIYORUZ

Türkiye, dünyanın dört bir yanından uluslararası öğrencileri misafir ederken aynı zamanda onlarla ortak bir gelecek inşasının temellerini atıyor. Geçmişi yüzyıllara dayanan misafir öğrenci yolculuğunun devlet politikası olarak bir kimliğe kavuşturulduğu “Büyük Öğrenci Projesi”, Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın girişimleriyle 1992 yılında hayata geçirilmiş olup, 2000’li yıllarla birlikte hemen her alanda ölçek büyüten Türkiye’nin yeni küresel perspektifi ve bölgesel politikası uluslararası öğrenci politikasının da değişmesini zorunlu kıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde verdiği talimat ile “Büyük Öğrenci Projesi” 2012 yılından itibaren “Türkiye Bursları” adı altında yeniden yapılandırılarak küresel vizyona uyumlu hale geldi. Türkiye Bursları markasının 2012 yılında YTB tarafından oluşturulmasının ardından Türkiye’de eğitim almak isteyenlerin sayısı giderek artış gösterdi ve Türkiye Bursları ile 160 ülkede tanıtım ve burslandırma çalışmaları yapılmaya başlandı. Son beş yılda da Türkiye’de eğitim gören uluslararası öğrenci sayısı bir önceki döneme göre 4 kat artarak karşımıza çıkmakta. Son olarak başvuru sayısı yeni akademik yıl itibariyle 163 ülkeden 106 bin 550’ye ulaşmış durumda. Hâlihazırda yaklaşık 108 bin uluslararası öğrenci ülkemizde eğitim almakta.  Bunların 16 bin 817’si ile burslu olarak eğitimlerine devam etmekte.

MEZUN DERNEKLERİ İKİ ÜLKE ARASINDAKİ İLİŞKİLERE KATKI SAĞLAYACAK

Türkiye Mezunları Programı kapsamında yürütülen en önemli çalışmalardan biri de Türkiye Mezun Dernekleri kurulum çalışmaları. Bu çalışma ile dünyanın 160 ülkesinde bulunan Türkiye Mezunları ile irtibatların kuvvetlendirilmesi ve küresel bir mezun ağı oluşturulması hedefleniyor.  Mezunlarımızın yaşadıkları ülkelerde kurulacak olan mezun dernekleri; iki ülke arasındaki siyasi, kültürel, ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlayacak aynı zamanda kamu kurumları ve özel sektör kuruluşlarımızla mezunlarımız arasında büyük bir sinerji oluşturacak. Bu amaçla; 2017 yılında 40 ülkede Mezun Derneklerinin kuruluşunun tamamlanması öngörülmekte. Ekim ayı itibari ile 17 ülkede dernek kurulması için resmi süreç başlatıldı.TÜRKİYE YENİDEN: MEZUN BULUŞMASI 

YORUMLAR 50

 1. ELSHAD ABDULLAYEV
  05 Ekim 2017 Perşembe - 12:18
  YTB Başkanlığının yaptığı tüm çalışmalar gibi, Büyük Mezun Buluşması etkinliğinin de en yüksek düzeyde yapılacağına inanıyorum. Şimdiden başarılar dilerim.
 2. VELA NASER
  26 Eylül 2017 Salı - 13:54
  merhabalar,bu etkinliğin adresi açık olarak belirtebilir misiniz ?
 3. OMAR AL-JUBOORI
  15 Eylül 2017 Cuma - 15:04
  İyi günler, katılmak için ne yapmamız gerekir, birde kendi imkanlarımızla geleceğiz yoksa düzenlenen kurumu ger şeyi karşılaşacak. Saygılarımızla Omar ALJUBOORİ
 4. GULNARA ISHKILDINA
  04 Ağustos 2017 Cuma - 11:08
  Merhaba, katılmak için ne yapılması gerekmektedir?